map.png

Spirit Award Winners

The annual Urban Development Institute – Edmonton Metro (UDI-EM) Spirit Awards recognizes the outstanding contributions made by leaders in the urban development industry to the built environment in the Edmonton Metropolitan Region. 

 

The Spirit Award is given to an active UDI member who demonstrates superior dedication and outstanding service to the industry through embodying leadership, accountability, expertise and education, and contributions to governance. The Spirit Award recognizes members who have taken extraordinary initiative and responsibility to move UDI forward.


The Outstanding Industry Contribution Award is given to a member who has contributed to bettering their community-at-large and in leading efforts to promote innovative development. They exemplify integrity and professionalism and promote cooperation and professional growth within the industry over the course of their career.


The Honorary Life Membership Award is given to a member who has made substantial contributions to the UDI-Edmonton Metro, supporting the Board and committees in their advocacy and influence with municipalities. They have contributed to community development, industry leadership, shaped local practices, and supported the land development sector through ongoing mentorship and education.


The Emerging Leader Award Award is given to an up-and coming leader (age 40 and under) in the industry who has made valuable contributions to building culture and opportunity for junior UDI members to more meaningfully participate, learn, and connect.

Spirit Award

Outstanding Industry Contribution Award

Honorary Life Membership Award

  • Melcor Developments (1998)

  • Bob Gomes (1999)

  • IGL Canada (1999)

  • Peter Moore (2000)

  • Peter Daly (2000)

  • Al Thomas (2001)

  • John Dixon (2001)

  • Jim Stewart (2002)

  • Randy Sieben (2003)

  • Dick Haldane (2003)

  • Ralph Young (2004)

  • Doug Kelly (2004)

  • Leo Broks (2005)

  • Blaine Usenik (2005)

  • Jim Brown (2006)

  • Ken Sadownyk (2006)

  • Louise Gibson (2007)

  • Peter Cavanagh (2008)

  • Leo Levasseur (2009)

  • Al Bryan (2009)

  • Carol Wallace (2010)

  • Ray Watkins (2011)

  • Chris Nicholas (2012)

  • Patrick Shaver (2013)

  • Jodie Wacko (2014)

  • Dan Hamilton (2015)

  • Jordan Davis (2016)

  • Laurie Scott (2017)

  • Brad Armstrong (2018)

  • Salima Kheraj (2019)

  • Rick Preston (2021)

  • Peter Jackson (2008)

  • Jerry Naqvi (2009)

  • Larry Newton (2010)

  • Keith Shillington (2011)

  • Jim Kristensen (2012)

  • George Cantalini (2013)

  • Russell Dauk (2014)

  • Shane Erickson (2015)

  • Irv Kipnes (2015)

  • Nancy Domijan (2016)

  • Greg Krischke (2017)

  • Bruce Hagstrom (2018)

  • David McDougall (2019)

  • Larry Semeniuk (2021)

Special Industry Award

  • Orest Gowda (2002)

  • Susan Kay Barry (2004)

  • Michael Rogers (1998)

  • Greg Greenough (2001)

  • Don Price (2002)

  • Bill Bruyer (2003)

  • Rudy Koop (2008)

  • John Dixon (2009)

  • Doug Kelly (2010)

  • Peter Daly (2012)

  • Ralph Young (2013)

  • Onufry Shinkewski (2016)

  • Ken Sadownyk (2017)

  • Brenda Peters (2018)

  • David Iwaskow (2019)

  • Leo Levasseur (2021)

Merit Award

  • Janet Riopel (2007)